Z dniem 1 lipca 2020 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa ta z 13 lutego 2020 r. zmieniła Kodeks postępowania cywilnego i niektóre inne ustawy. Wprowadzono nowy rodzaj postępowania cywilnego – postępowanie w sprawach własności intelektualnej.
Minister Sprawiedliwości wyznaczył pięć sądów okręgowych ds. ochrony własności intelektualnej. Są to Sądy Okręgowe:
•w Gdańsku (obszary Bydgoszczy, Elbląga, Koszalina, Olsztyna, Słupska, Torunia i Włocławka).
•w Katowicach (obszary Bielska-Białej, Częstochowy, Gliwic, Krakowa, Nowego Sącza, Opola, Rybnika i Tarnowa).
•w Lublinie (obszary Kielc, Krosna, Przemyśla, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Tarnobrzegu i Zamościa).
•w Poznaniu (obszary Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Kalisza, Konina, Legnicy, Łodzi, Sieradza, Szczecina, Świdnicy, Wrocławia i Zielonej Góry).
•w Warszawie (obszary Białegostoku, Łomży, Ostrołęki, Piotrkowa Trybunalskiego, Płocka, Suwałk oraz Warszawy-Pragi).
Wyznaczono także dwa sądy apelacyjne: w Warszawie i Poznaniu. Nowelizacja wprowadziła nową kategorię spraw sądowych – „sprawy własności intelektualnej”. Przekazano je wyłącznie nowym, specjalistycznym sądom okręgowym.
Nowe sądy zajmą się sprawami dotyczącymi praw autorskich, przemysłowych i innych praw na dobrach niematerialnych. Będą też orzekać w sprawach o:
•Zwalczanie nieuczciwej konkurencji.
•Ochronę dóbr osobistych związanych z reklamą lub promocją przedsiębiorców, towarów lub usług.
•Ochronę dóbr osobistych w działalności naukowej lub wynalazczej.
Sąd Okręgowy w Warszawie będzie jedynym sądem w kraju dla wybranych spraw. Dotyczy to programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych i innych technologii.
Nowe przepisy wymagają reprezentowania strony przez zawodowego pełnomocnika (adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego). Przymus ten nie dotyczy spraw o wartości przedmiotu sporu poniżej 20.000 zł oraz wyjątkowych sytuacji.
Sąd może zwolnić stronę z obowiązku pełnomocnika, gdy sprawa jest mało skomplikowana. Zwolnienie może nastąpić na wniosek lub z urzędu, w dowolnym momencie sprawy.
Biuro Komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości wskazuje, że nowelizacja odpowiada na długo formułowane postulaty. Dotyczy to twórców, wynalazców, właścicieli znaków towarowych, przedsiębiorców oraz prawników. Celem jest wprowadzenie wyspecjalizowanych sądów do spraw własności intelektualnej.
Dwa tygodnie po uruchomieniu nowych sądów trudno ocenić ich skuteczność. Istnieją wątpliwości, czy sądy są gotowe na pracę w warunkach pandemii. Jednak utworzenie tych sądów to krok w dobrym kierunku.
Sprawy własności intelektualnej są skomplikowane, więc obowiązkowy pełnomocnik może przyspieszyć postępowania.